The Giles Nursery and Infants' School

Contact Us

Slideshow

View our slideshow.

Quick Links

Choose a link to visit.

Google Translate
Google Search

Our Staff Team

Our School Team

Our School Team

Teaching staff and their lead responsibilities

Head Teacher        Mrs Rouane Mendel

Designated Senior Child Protection Lead (DSL), Lead Teacher with responsibility for Looked After Children

 

Deputy Head         Mrs Judith Garley

Deputy DSL, Curriculum Leader for Assessment, Most Able and Disadvantaged Pupils, Behaviour and Joint English Lead

 

Nursery                 Mrs Dawn Benney

                   Class Teacher and Nursery Leader

                   Mrs Michelle Martin

                   Class Teacher, Joint Curriculum Leader  - Science and Forest School
                            

Reception              Mrs Lisa Dacombe

                   Foundation Stage Leader, Class Teacher Barn Owls, Curriculum Leader

                  - RE, teacher with deputy responsibility for Looked After Children

Miss Alexandra Busby

Class Teacher Tawny Owls, Curriculum Leader - Design and Technology and Geography, Joint Curriculum Leader - Computing

Mrs Deborah Clark

Class Teacher Snowy Owls, Joint Curriculum Leader - Foundation Stage PSHCE

Mr Stefan Centala

Support Teacher in Snowy Owls

 

Year One               Mrs Kerrhys Edwards

                  Year Group Leader, Class Teacher Big Cats, Curriculum Leader - Science

                  and Computing, Joint Curriculum Leader - Forest School

                  Mrs Lucy Dean

                               Class Teacher Big Cats, Joint Curriculum Leader - Mathematics

                            Mrs Maxine Humphrey
                            Class Teacher Walker Bears 

                            Mrs Tania Dalton

Class Teacher – Maternity Cover (Walker Bears)

Miss Jade O’Regan

Class Teacher Red Foxes, Joint Curriculum Leader - KS1 PSHCE, Curriculum Leader - History 

 

Year Two               Miss Lisa Hill

Class Teacher Penguins, Curriculum Leader - English and Phonics

                            Mrs Judith Garley

Class Teacher Puffins

Mrs Catrina Brown

Class Teacher Puffins, Curriculum Leader - PE

Mrs Jill Seaton

Class Teacher Pelicans, Curriculum Leader - Art and Music

Miss Ciera Murphy

Support Teacher in Pelicans

 

Speech and            Mrs Deborah Clark 

Language Base      Lead Teacher

Mrs Katinka Baker

Speech Therapist

 

Additional teaching staff

Mrs Jo Henry                   Teacher, PE Specialist

Mrs Philippa Mason         Learning Support Assistant, Disadvantaged Pupils

Mrs Lesley Whitmore       Learning Support Assistant, Disadvantaged Pupils 

Miss Paris Gould              Sports Apprentice

Mr Jake Yates                  Sports Apprentice

 

Special Needs/Inclusive Support Team

Mrs Emma McPartland    SENCo, Deputy DSP, Joint Curriculum Leader - Mathematics                                             and Off-site Visit Leader 

Miss Vicky Stanton         Family Support Worker and Deputy DSL                               

 

 

Teaching Assistants (TAs)/Early Years Practitioners

Mrs Katie Beatty (Lunch Club Assistant/Early Years Practitioner), Mrs Kirsty Brister, Mrs Laura Black, Ms Michaela Buxton (Disadvantaged and SEN support), Mrs Sharon Crowley, Mrs Svilena Dimova (Disadvantaged and SEN support), Miss Julie Donovan, Mrs Jane Francis, Miss Georgia Fung (SEN support), Mrs Rebecca Furr, Mrs Courtney Green (SEN support), Mrs Jane Hadley (SEN support), Mrs Sarah Hayhurst, Mrs Donna Hossack (SEN support), Mrs Tricia Jeffery, Mrs Chris Long,  Mrs Charlotte Morgan, Mrs Veronica Scantlebury (Disadvantaged and SEN support), Miss Vicky Stanton, Miss Sharon Ward, Mrs Les Whitmore (Disadvantaged Pupil Champion), Mrs Kelly Younger (Lunch Club Assistant), Mrs Chelsie Zanelli (SEN and 1-1 support)

 

Nursery Nurses

Miss Rachel Freestone (and SEN support), Mrs Harsha Mehta

 

Mid-day Supervisors (MSA)

Mrs Svilena Dimova, Mrs Kerry Hammond, Mrs Badrun Khanom, Miss Libby Seymour, Miss Karolina Szczypiorowska, Mrs Michelle Todd, Mrs Geeta Vaghadia, Mrs Lindsay Wallbank, Mrs Susan Ward, Miss Joanne Wilkinson, Mrs Chelsie Zanelli

 

Administration, Finance and Resources

Mrs Alex Duhamel            Administrative Assistant

Ms Jo Hatcher                 PA to Head teacher and Clerk to the Governing Body                

Mrs Jo Moran                  School Administrator              

Mrs Kavitha Nakarasa       Office Manager

Mr Arif Pathan                School Caretaker 

Ms Tracy Stone               Finance Manager

 

Cook Manager                        Mrs Lisa Scott

General Catering Assistants    Mrs Carly Thompson

          Ms Gemma Morrison

           

Breakfast and After School Clubs 

Miss Amber Jacobi (Clubs' Leader), Miss Jane Hadley (Teaching Assistant), Mrs Chris Long (Teaching Assistant), Mrs Veronica Scantlebury (Teaching Assistant), Mrs Michele Todd (Club Assistant), Miss Vicky Stanton (Supply Club Assistant).

Top